При будівництві приватного будинку, дачі або гаража одним з основних питань, що виникають перед власником, є питання використання теплоізоляційних матеріалів. Тим більше важливе це питання в умовах зростання цін на енергоносії, оскільки за даними статистики грамотне використання якісних теплоізоляційних матеріалів дозволяє заощадити до 50% коштів, що витрачаються на опалювання будівель і споруд. Сучасний будівельний ринок в даний час пропонує широкий вибір теплоізоляційних матеріалів, основна маса яких відповідає всім необхідним вимогам (теплоємність, звукопоглинання, екологічність). Разом з тим, теплоізоляційні матеріали бувають різними за призначенням і, природно, за ціною. Розглянемо основні види теплоізоляційних матеріалів, що користуються найбільшою популярністю на нашому ринку.
Пінопласт (пінополістирол) – досить тривалий час є безперечним лідером серед теплоізоляційних матеріалів завдяки своїй невибагливості, довговічності і дешевизні. Є екологічно чистим матеріалом білого кольору, зробленим зі вспіненного полістиролу. Стійкий до дії ряду обробних і будівельних матеріалів, зручний у використанні. Високі теплоізоляційні якості пінопласту обумовлені високим вмістом в ньому повітря, яке, як відомо, є відмінним природним теплоізолятором. У приватному будівництві найчастіше пінопласт використовується при утепленні стін житлових приміщень, балконів і лоджій. Має різні розміри і товщину (від 20 до 250 мм). Види пінопласту — листовий, фасадний і профільний. Кожен вид представлений різними марками, які характеризуються різною питомою щільністю.
Мінераловатні плити – це теплоізоляційний матеріал, що виготовляється за відносно новими технологіями, тому, на відміну від деяких інших теплоізоляційних матеріалів, тільки починає завойовувати популярність. Виготовляється з мінеральної вати (ущільнена маса склоподібних волокон з силікатних розплавів на основі доменних шлаків) із застосуванням базальтових порід. Характеризуються хорошою теплоємністю, пожаробезпкою, високою екологічністю, якістю і довговічністю. Одночасно з цим, мінераловатні плити є паропроникними, не вбирають вологу, зручні у використанні. Найбільш популярними на будівельному ринку є мінераловатні плити URSA (Урса), ISOVER (Ізовер) і Rockwool (Роквул). Використовуються для зовнішньої і внутрішньої теплоізоляції стін, міжповерхових і міжкімнатних перекриттів, мансард. Випускаються у вигляді матів або рулонів, товщина від 50 до 180 мм, компактно упаковуються виготівником.
Екструдирований (екструзійний) пінополістирол – новий теплоізоляційний матеріал що порівняно недавно з’явився на будівельному ринку, швидко заробляє популярність серед споживачів. Представляє з себе вспіненний поліетилен, що складається з дрібних, повністю закритих осередків величиною 0,1-0,2 мм. По своїй структурі щільніше за пінопласт. Структура пінополістиролу дозволяє йому зберігати тепло з мінімальними втратами і не пропускати холодне повітря. Високоекологічний, вологостійкий, володіє хорошими звукоізоляційними якостями. При утепленні стін може наклеюватися спеціальним клеєм (по типу клею для керамічної плитки), допускається нанесення зверху штукатурки або шпакльовки.. Випускається у вигляді пластин розміром, як правило, 1200×600 мм, завтовшки 20 – 100 мм.
Скляна вата (скловата) — волокнистий мінеральний теплоізоляційний матеріал, різновид мінеральної вати, вироблений з безладно сплутаних скляних волокон. Скловата застосовується для теплоізоляції будівельних конструкцій будь-якої форми та конфігурації та трубопроводів, облицювання нерівних поверхонь. Області застосування практично такі ж, як для виробів з мінеральної вати. Діаметр волокон становить 5—12 мкм а довжина — від 15 до 50 мм